Για το Ε.Β.Ε.

ΤΙ;
• Το Εργαστήριο Βιωματικής Εκπαίδευσης (Ε.Β.Ε.) της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Δ.Π.Ε.) Μεσσηνίας είναι ένα καινοτόμο, επιστημονικό, επιμορφωτικό και εκπαιδευτικό πρόγραμμα/δομή τηςΔ.Π.Ε. Μεσσηνίας.

ΓΙΑΤΙ;
• Το Ε.Β.Ε. της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας δημιουργήθηκε για να συμβάλλει σε αναγκαιότητες των εκπαιδευτικών στο πρότυπο:
•• «Εκπαιδευτικός-προς-Εκπαιδευτικό» (Teacher2Teacher)
με Ομάδες Εργασίας, δομημένες στη βάση
••«από τα κάτω προς τα επάνω» (Bottom-Up).

ΠΩΣ;
•Το Ε.Β.Ε. της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας συνδυάζει θεσμικούς πόρους και θεσμικές δυνατότητες με το έργο των Εκπαιδευτικών, χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.
•Συνεργάζεται με θεσμικούς φορείς και λειτουργεί υπό την αιγίδα τωντοπικών θεσμικών αρχών, του ΥΠ.Π.Ε.Θ. και της U.N.E.S.C.O.

ΠΟΤΕ;
•Το Ε.Β.Ε. της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας ιδρύθηκε το 2014 (Α.Π. 7777/17-09-2014) και απέκτησε το εγκεκριμένο από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. πλαίσιο λειτουργίας του το 2016 (Α.Π. 2876/18-05-2016).
• Μετά από τέσσερα χρόνια πορείας, το Ε.Β.Ε. της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας έχει στο ενεργητικό του και αναπτύσσει βιωματικά προγράμματα για εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς και κηδεμόνες και το κοινό γενικότερα, εκπαιδευτική έρευνα, εκδόσεις, τοπικά και διεθνή σεμινάρια και συνέδρια, εθνικά και διεθνή δίκτυα.

ΠΟΙΟΣ;
Το Ε.Β.Ε. της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας υλοποιείται από Εκπαιδευτικούς,
σε Ομάδες Εργασίας στη βάση:
••συνεργασιών των εκπαιδευτικών με θεσμικούς φορείς,
••συνεργασιών των σχολικών μονάδων με θεσμικούς φορείς,
••Επιστημονικών-Ερευνητικών Ομάδων Εργασίας Εκπαιδευτικών,
••συνεργασιών με ειδικευμένους, επιστημονικούς και θεσμικούς συνεργάτες.

ΠΟΥ;
•Το Ε.Β.Ε. της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας υλοποιείται σε Σχολικές Μονάδες και στη Διεύθυνση.
•Ένα μέρος των υποδομών του βρίσκεται στο Διαδίκτυο προσβάσιμο για κάθε ενδιαφερόμενο που επιθυμεί να το αξιοποιήσει ή να υλοποιήσει ανάλογες δραστηριότητες και προγράμματα για τη Δημόσια Εκπαίδευση.
•Υποστηρίζεται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και παρουσιάζεται από τον επίσημο ιστότοπό του edulab.sch.gr και τους ιστοτόπους των έργων που υλοποιεί.

ΚΑΙ;
•Το Ε.Β.Ε. της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας είναι ένα ανοιχτό προγραμματικά τεκμηριωμένο πρόγραμμα, με πηγές ελεύθερης πρόσβασης, ώστε να αξιοποιηθεί ως μοντέλο, ολόκληρο ή στα μέρη του από κάθε ενδιαφερόμενο, προς όφελος της Εκπαίδευσης.
•Με ελεύθερη διάθεση του περιεχομένου και με δράσεις εθνικής ή και διεθνούς εμβέλειας, μπορεί να είναι χρήσιμο για κάθε ενδιαφερόμενο, που επιθυμεί να συμμετέχει σε έργα ή απλά να έχει πρόσβαση, προς όφελος της Εκπαίδευσης.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.